Nu staan er verkeersregelaars, maar dat is volgens de gemeente “geen duurzame oplossing”. Dankzij de voorbereidingen die tijdens de aanleg van het Stadsforum al zijn getroffen, kunnen de verkeerslichten relatief eenvoudig worden aangesloten. Zodra ze er staan, gaat Tilburg testen welke afstelling het beste werkt en of ze permanent in werking zijn, of alleen op drukke momenten.
Opmerkelijke draai
De komst van verkeerslichten is opvallend, omdat de gemeente eerder juist vasthield aan een verkeerskundige visie waarin lichten op deze plek niet nodig zouden zijn. In 2023 liet het college nog weten dat oversteken zonder verkeerslichten veilig genoeg zou zijn, mede door het verlagen van de snelheid naar 30 km/u en het aanleggen van meerdere zebrapaden.
Lijst Smolders (LST) drong al langer aan op het terugbrengen van de stoplichten. In vragen in 2023 en een daaropvolgende actuele motie wees de partij erop dat oversteken ter hoogte van de Katterug en Bisschop Zwijsenstraat “gevaarlijk en vrijwel onmogelijk” was door de continue stroom auto’s. Het college hield toen de poot stijf: verkeerslichten paste niet in het ontwerp van de nieuwe Parkring.
Knip bij Bisschop Zwijsenstraat wordt strenger gehandhaafd
Naast de nieuwe verkeerslichten gaat Tilburg ook de afsluiting (‘knip’) tussen de Parkring en de Bisschop Zwijsenstraat duidelijker inrichten. Automobilisten mogen al langer niet vanaf de Parkring de straat in rijden, en andersom ook niet de Parkring op. Toch blijkt dat veel bestuurders dit verbod negeren, wat volgens de gemeente ten koste gaat van de verkeersveiligheid.
In 2026 worden er kleine aanpassingen gedaan om de situatie overzichtelijker te maken. Daarna wil de gemeente overstappen op handhaving met een ANPR-camera, zodat automobilisten die de regels negeren automatisch bekeurd kunnen worden.
Rust op de Parkring
Met de extra maatregelen hoopt de gemeente Stadsforum veiliger en overzichtelijker te maken.
De aangekondigde aanpassingen volgen na ruim een jaar praktijkervaring met het Stadsforum, dat op 21 september 2024 werd geopend. “Met deze maatregelen komen we tot duurzame oplossingen voor zowel de doorstroming als de verkeersveiligheid”, aldus de gemeente.
LEES OOK:
Stoplichten Katterug zijn weg en komen niet meer terug
Tilburgse binnenstad loopt vast: verkeersproblemen blijven zorgen baren







