André wint het NK Snelwandelen in Tilburg: ‘Zorgt ervoor dat je lekker actief blijft’

André van Slooten op het punt winst te behalen (foto: Femke van Aar).

Drie, twee, één, start! Zo klonk het afgelopen zondag tijdens de 25e editie van het NK snelwandelen. Op de Wielerbaan Pijnenburg streden zo’n dertig snelwandelaars om verschillende titels, waaronder de 20 km mannen en de 10 km vrouwen. André van Slooten (47) ging er bij de mannen met de winst vandoor.

Even een korte opfriscursus voor wie niet meer precies weet hoe snelwandelen ook alweer moet. Het is een sport waar je altijd in contact moet blijven met de grond en je knieën gestrekt vooruit moet bewegen. De jury langs de kant houdt de deelnemers nauwlettend in de gaten en geeft waarschuwingen met een ‘knie’- of ‘grond’-bordje indien nodig. De deelnemers gaan voor de snelste tijd, terwijl ze continu moeten letten op hun techniek.

Klein maar fijn

Het kampioenschap was, net zoals de sport zelf, kleinschalig, maar dat heeft juist z’n charme. Het creëert een hechte gemeenschap waarin iedereen elkaar kent. Dit herkent Nederlands kampioen Van Slooten ook: “Er is een grote groep die veel ook met elkaar traint. Dat maakt het ook laagdrempelig. Mensen blijven hierdoor met elkaar de sport beoefenen.“

In het buitenland is snelwandelen wat groter, maar zegt Van Slooten: “Het is een jurysport, dus daar kunnen niet duizenden mensen aan meedoen, zoals bij de Marathon Rotterdam.” De sport heeft wel betere tijden gekend. “Ik ken het wereldje al ruim dertig jaar. Het is in de loop van de jaren wel kleiner geworden.”

Hoop op uitbreiding

De snelwandelaar hoopt dan ook dat meer mensen zich aansluiten. Daarbij somt de kampioen een aantal kwaliteiten op. “Je hebt een goed uithoudingsvermogen nodig en een flexibel lichaam. Als je daarnaast mentaal ook nog een beetje sterk bent, heb je denk ik de juiste ingrediënten om te kunnen groeien in de sport.”

Van Nijmeegse Vierdaagse naar Europees kampioenschap

Van Slooten werd vorig jaar Europees kampioen in de M45 klasse en beoefend de sport al jaren. Wat begon met lopen van de Nijmeegse Vierdaagse met zijn opa groeide uit tot deelname aan internationale wedstrijden.

“Ik kwam toevallig in aanraking met wandelwedstrijden, want die werden in de plaats waar ik vandaan kwam gehouden. Ik ben daar zodoende ingerold, eerst 1 kilometer, dan drie en zo door”, vertelt Van Slooten.

‘Fit-to-fifty’

De fanatieke sporter is nog lang niet van plan te stoppen.“Fit-to-fifty is mijn doel. Deze sport zorgt ervoor dat je lekker actief blijft en het is ook gewoon heel leuk.”

LEES OOK:
NK Snelwandelen in Tilburg: ‘Zelfs vrouwen uit India doen mee’

Femke Van Aar