Zo hard steeg de gemiddelde WOZ-waarde in de regio Tilburg: ‘Kan soms echt een ton schelen’

Nadat de drugshandelaar is aangehouden fouilleren agenten hem op het bureau. Daar blijkt de Tilburger meer dan 300 euro contant geld bij zich te dragen. In zijn woning vinden politiemensen nog eens meer dan 100.000 euro contant geld.
Foto: Pixabay

De gemiddelde WOZ-waarde in regio Tilburg is ongeveer net zo hard gestegen als het landelijk gemiddelde, blijkt uit cijfers van het CBS. De grootste stijging is te zien in de gemeente Gilze en Rijen, terwijl het in Hilvarenbeek relatief gezien juist wel mee viel.

De WOZ-waarde van een huis wordt jaarlijks bepaald door een taxateur van de gemeente. Die houdt onder andere rekening met vergelijkbare panden, bezoekt er een aantal en kijkt naar de ligging. Binnen kijken gebeurt dus nauwelijks bij zo’n taxatie. “Dat kan voor grote verschillen zorgen tussen de WOZ-waarde en de prijs waarvoor iets uiteindelijk verkocht wordt”, vertelt Rick van der Meer, makelaar bij Via Paul Makelaardij.

Niet hetzelfde als verkoopwaarde

Het verschil tussen de twee waarden kan zowel positief als negatief uitvallen. “Een jaren ‘70 huis wordt van buiten bekeken en daar plakt de taxateur dan een WOZ-waarde op. Maar als er binnen compleet verbouwd is met een nieuwe vloer, nieuwe keuken en badkamer dan is de verkoopwaarde waarschijnlijk een stuk hoger. Dat kan soms echt wel ruim een ton schelen.”

Andersom werkt het dus ook zo, laat Van der Meer weten. “We hadden laatst een iets ouder huis in Koolhoven en de WOZ-waarde krabbelt in die wijk langzaam omhoog. Maar de woning was van binnen minder mooi dan de gemiddelde woning in de wijk. Dan is de verkoopwaarde misschien juist wel lager dan de WOZ-waarde.”

Markt loopt achter

De makelaar vertelt daarnaast dat de WOZ-waarde van een huis vaak zo’n anderhalf jaar achter loopt. “Dat is sowieso iets wat in onze markt veel voorkomt. Als een huis nu voor drie ton verkocht wordt, maar de overdracht is pas over zes maanden, is dat huis in december nog steeds drie ton waard. Terwijl het in de praktijk waarschijnlijk al zo’n vijf procent in waarde is gestegen.”

Bezwaar maken

Veel mensen maken bezwaar tegen de waarde die door zo’n taxateur op hun huis geplakt wordt. Op basis van dat bedrag betaal je namelijk onroerendezaakbelasting (ozb). Hoe hoger je WOZ-waarde, hoe meer belasting je betaalt. In Tilburg is de gemiddelde WOZ waarde 340.000 euro. Dat betekent dat je 270 euro, ofwel 0,0796%, belasting moet betalen. Dat is veruit het laagste bedrag in de regio. Het meeste betaal je in Oisterwijk, waar het percentage relatief hoog ligt en de gemiddelde WOZ-waarde veruit het hoogst is.

2024
(x 1000)
2023
(x 1000)
%OZBBetalen?
Tilburg3403273,90,0796€270
Gilze en Rijen3883685,30,1121€434
Goirle4434234,70,1107€490
Hilvarenbeek4834683,20,0992€510
Oisterwijk5154963,80,0883€426

Pieter Soethout