“We weten niet of ons publiek Godflesh binnen laat komen of dat het podium half leeg loopt”, vertelt Zwaans. Maar de programmeur van het festival ziet de visie zó duidelijk voor zich, dat ze klaar zijn voor het experiment. “We hebben ook een publiek opgebouwd dat nieuwsgierig is”, vertelt Zwaans.
De metalgroep, geformeerd in de jaren tachtig, staat in The Pit. Zo’n 2000 mensen stonden bij dit podium tijdens het optreden van rapper Chunky in 2024. De stage is drie meter diep in de grond gegraven en heeft een UFO-achtige lichtinstallatie erboven. “Dat geeft een mysterieus en spannend effect”, vertelt Zwaans. Dit is de eerste keer dat er instrumenten The Pit inkomen.
Hoe overtuig je een metalband om naar een dj-festival te komen?
Het had nog wat voeten in de aarde om de Britse metalformatie te overtuigen naar een dj-festival te komen. “We presenteerden het alsof het al gebeurd was”, legt Zwaans uit. “Godflesh, we willen jullie uitnodigen. Niet alleen kom op Draaimolen spelen, maar met deze context en met deze podiumopbouw.”
De act krijgt vrij spel voor een unieke show. “We willen geen voorgeprogrammeerde act met een stagedesign dat een kopie is van een ander festival”, legt Zwaans uit. “We willen de artiest evenveel uitdagen als ons publiek. Het mag nooit meer op dezelfde manier gebeuren. Daar stoppen we veel liefde in.” Godflesh is volgens Zwaans nog in beraad wat ze gaan doen.
Nieuw podium, nieuw concept
De live-acts worden door het einde van The Chapel door het hele bos verspreid. Het is deel van Draaimolens drang om te blijven experimenteren. Er komt wel een nieuw podium voor terug, Moon genaamd. Deze komt op de plek waar The Chapel stond, maar met een nieuw concept. “Het idee is dat daar verschillende artiesten spelen, zowel live-artiesten als dj’s, die in afstemming één lange soundtrack maken.” Wata Igarashi opent het podium, samen met Kuniyuki. De eerstgenoemde Japanse techno-dj sluit ook weer af om de circulaire visie over te brengen.
Hoe het nieuwe podium eruit komt te zien, weet de organisatie nog niet. “Soms hebben we een visueel idee met lasers of een object, maar dit is vanuit een filosofische visie begonnen”, legt Zwaans uit. “We werken intuïtief. Ik denk dat het podium pas een kwartier voor openingstijd af is.”
LEES OOK:
Dreigend einde voor Draaimolen op MOB-terrein: ‘Zonde als dit verdwijnt’
