De nieuwe dienstregeling focust zich op ‘snelle, hoogfrequente en directe buslijnen’. Dat wil zeggen dat de bussen vaker rijden, ook in de avond, en dat overstappen beter aansluiten of niet meer nodig zijn.
Een voorbeeld is de vernieuwde stadsbuslijn 1. Deze vertrekt nog steeds vanuit de wijk Quirijnstok, maar rijdt via station Tilburg verder door naar Goirle. Deze gaat in de spits zes keer per uur rijden en op andere momenten vier keer per uur. De laatste bus vertrekt om 00.28 uur. Bekijk hier welke tientallen buslijnen in de regio allemaal veranderen.
Bushaltes vervallen
Verschillende bushaltes gaan helemaal weg. Dat heeft de gemeente Tilburg begin oktober via bewonersbrieven laten weten. “Door de nieuwe busroute verandert voor sommige reizigers de afstand naar de dichtstbijzijnde bushalte”, schrijft zij. “We begrijpen dat dit vervelend kan zijn. Daar staat tegenover dat bewoners langs de huidige route minder busverkeer in hun straat krijgen.”
In Tilburg Oud-Noord vervallen bijvoorbeeld vijf haltes: Sint Jansstraat, Wichmansstraat, Wagenaarstraat, Hoefstraat en Rosmolenplein. Hiervoor komen nieuwe haltes terug op de Ringbaan-Oost.
In de Reeshof gaan twee haltes weg: Lemmerstraat en Harlingendreef. De vervangende opstapplek wordt Leekstraat aan de Bijsterveldenlaan. De route via de Bijsterveldenlaan en de Moerse Dreef is namelijk beter geschikt voor de nieuwe, grote bussen. Hier zijn alle nieuwe routes, bushaltes en eventuele vervangende opstapplekken te bekijken.
Elektrisch vervoer
Arriva gaat deze diensten rijden met nieuwe, elektrische bussen. De stadslijnen 1 en 2 worden Irizars. Dit zijn voertuigen van achttien meter lang. De streekbussen worden Yutongs. Die zijn er van twaalf, dertien en vijftien meter lang.

Dit elektrische vervoer is nodig vanwege de eisen van Provincie Noord-Brabant. Zij heeft in het Programma van Eisen staan dat in 2030 al het busmateriaal geen schadelijke uitstoot meer mag hebben, met als tussenstap dat vanaf 2025 alle nieuwe bussen uitstootvrij zijn vanaf de uitlaat.
Nieuwe nummers
Tot slot krijgen de buslijnen nieuwe nummers. Dit is zodat alle lijnnummers in Noord-Brabant uniek zijn. Stadslijnen krijgen een nummer tussen de 1 en 20, streeklijnen krijgen een nummer in de 100, buurtbussen een nummer in de 200, scholierenvervoer krijgt een nummer in de 600. Buslijnen die een nummer in de 300 of 500 hebben, behoren tot de Bravodirectlijnen: routes die gemaakt zijn voor hun efficiëntie.
LEES OOK:
Geen handen aan het stuur: zelfrijdende bus van Efteling maakt eerste rit






