De Tilburgse Danica, de moeder van Jairon, deed op 15 februari 2022 aangifte nadat ze maar geen contact met haar zoon kon krijgen. Jairon woonde samen met zijn twee broers bij haar ex-man in Turnhout. Al maanden had ze het gevoel dat er iets niet klopte, zo schrijft VRT Nieuws.
Elke keer als Danica om contact met haar zoon vroeg, kreeg ze te horen dat hij ziek was, buiten aan het spelen was, naar de sportclub was of dat zijn telefoon kapot was.
Maanden uitgeschreven van school
Hoewel zijn vader in Turnhout woonde, ging Jairon naar een school in Tilburg. Toen zijn moeder maar geen contact met hem kreeg en hem ook niet te zien kreeg als ze bij haar ex-man voor de deur stond, besloot ze het via de school te proberen. Daar kreeg ze te horen dat haar kinderen al maanden waren uitgeschreven. Haar ex-man zou tegen de school hebben gezegd dat de kinderen naar België waren verhuisd en thuisonderwijs kregen.
Na de aangifte kwam de politie in eerste instantie ook niet verder dan de voordeur. Agenten kregen te horen dat de kinderen terug naar Nederland waren en dat het goed met hen ging. Dat verhaal bleek niet te kloppen. Een van hun telefoons had kort daarvoor nog verbinding gemaakt met een telefoonmast in de buurt.
De politie viel uiteindelijk op 25 februari 2022 het huis van de ex-man binnen. Daar werd Jairon dood in een slaapkamer gevonden. Hij lag onder een dekentje en verkeerde in een vergevorderde staat van ontbinding.
God zou hem helen
In de villa in Turnhout woonden zes volwassenen en zes kinderen. De bewoners kenden elkaar via het geloof en waren aangesloten bij een stroming binnen de pinksterbeweging. De vader van Jairon was in het verleden leider van een kerkgemeenschap die hij zelf had opgericht. Hij was ook degene die binnen het gezin de beslissingen nam.
Uit de verhoren blijkt dat Jairon in de weken voor zijn dood al een tijdje ziek was. Begin december 2021 zou hij corona hebben gekregen en daarvoor enige tijd in quarantaine hebben gezeten. De volwassenen gaven hem vloeibare voeding en paracetamol, in de hoop dat hij beter zou worden. Ook toen zijn toestand verder verslechterde, werd er geen dokter ingeschakeld.
De jongen overleed in de nacht van 3 op 4 januari 2022. Ook daarna werd geen medische hulp ingeschakeld. De verdachten verklaren tijdens de verhoren dat ze nog hoopten dat God hem zou kunnen redden en weer tot leven zou kunnen wekken. De andere kinderen in het huis wisten niet dat hun broer was overleden. Ze mochten ook niet aan Danica vertellen dat Jairon ziek was.
Ketamine
De precieze doodsoorzaak kon niet meer worden vastgesteld, omdat het lichaam van de Tilburgse jongen al in een vergevorderde staat van ontbinding was. Bij aanvullend onderzoek werd in het haar van Jairon wel ketamine gevonden. Dat is een snelwerkend verdovingsmiddel. Hij zou er meerdere keren aan zijn blootgesteld.
Na de vondst van de ketamine werden de zes verdachten opnieuw verhoord. Zij verklaarden dat ze nooit van de drug hadden gehoord. Ook zouden ze de ketamine nooit hebben gekocht of aan Jairon hebben gegeven.
Proces
Het proces vindt momenteel plaats in Antwerpen. De vader en de vijf andere verdachten moeten zich verantwoorden voor het feit dat er geen medische hulp voor Jairon is ingeschakeld. Ook moeten zij meer vertellen over het opzettelijk onthouden van verzorging of voedsel en over hun betrokkenheid bij de dood van Jairon.
De inhoudelijke behandeling van de zaak gaat deze week verder. De zes verdachten zitten niet vast. Ze riskeren een levenslange gevangenisstraf. Later deze week volgt naar verwachting de uitspraak.






