Tilburgse Friso Emons in extase na gouden medaille: ‘Het voelt nog steeds onwerkelijk’

Foto: @frisoemons op Instagram

Wat begint met een diskwalificatie en teleurstelling, eindigt met olympisch goud. De Winterspelen van de Tilburgse Friso Emons begonnen niet fraai. Hij strandde in de kwartfinale van de 1.500 meter shorttrack, maar die tegenslag verbleekte toen hij samen met zijn ploeggenoten goud veroverde op de 5.000 meter relay. “Elke kans op olympisch goud moet je met beide handen aanpakken”, zegt de schaatser.

De Olympische Winterspelen konden beter beginnen voor de Tilburgse schaatser. Op zijn olympisch debuut in de kwartfinale van de 1.500 meter werd hij gediskwalificeerd omdat hij een Oekraïense schaatser afsneed. Dat bracht de Italiaanse Pietro Sighel ten val. Zo viel ook een van zijn twee kansen op een medaille in het water.

“Uiteindelijk heeft die val mij alleen maar meer getergd voor de 5.000 meter”, zegt Emons. Ik zag iedereen om me heen medailles pakken en ik wist dat mijn tijd nog moest komen. Ik blijf er natuurlijk altijd wel een beetje van balen dat het niet gelukt is. Maar al die teleurstellingen zijn natuurlijk tenietgedaan door die gouden medaille.”

‘Mijn kans’

Friso zijn diskwalificatie was een klap in het gezicht, maar hij liet zich niet kennen. Wel voelde hij voorafgaand de 5.000 meter wat zenuwen op komen. “Ik ging wel een beetje in mijn hoofd zitten. Ik dacht: dit is mijn kans. En niet alleen mijn kans van dit toernooi, maar misschien is het wel de enige kans die ik nog ga krijgen om een olympische medaille te winnen. Het is natuurlijk niet gegarandeerd dat ik hier over vier jaar weer sta.” 

Die zenuwen zorgden voor een hele intense ervaring bij de Tilburger. “Ik heb echt elk moment op de baan heel intens beleefd en meegemaakt. Het voelde alsof de rit twee keer zo lang duurde.”

Toen de lange rit eindelijk voorbij was, kwam de ontlading “Ik heb eerst hard geschreeuwd”, zegt de Tilburger lachend. “Dat was wel echt een heel mooi moment. Gewoon de honger uit je lijf schreeuwen.”

“Het is wel iets speciaals. Het begint me nu wel een beetje in te dalen”, blikt Emons terug. “Op een gegeven moment was het vooral een beetje onwerkelijk, maar ik begin me wel steeds meer te realiseren dat het daadwerkelijk gelukt is”, zegt de schaatser.

‘Geslaagd’

Voordat de Spelen waren begonnen, vertelde Friso dat hij helemaal niet bezig was met de gouden medaille. Hij was namelijk al blij dat hij überhaupt mee mocht naar Milaan. “Dat is wel mooi toch? Ook nogal ‘down to earth’. Als ik nu terugkijk was er al veel onzekerheid of ik eigenlijk wel naar de Winterspelen kon gaan. Ik moest echt vechten om er te komen en nu ga ik met goud naar huis, dat is toch zo bijzonder?”

En nu?

Nu is de Tilburger olympisch kampioen en maakt hij al snel mee hoe het is om beroemd te zijn. “Mensen willen nu met mij op de foto. Er reed ook laatst een auto met een paar gasten langs, die steken dan even de hand uit het raam”, vertelt hij enthousiast. “Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt en dat is wel echt vet.”

Wil Friso nog wel verder gaan nu hij de gouden medaille om zijn nek heeft hangen? “Ik had inderdaad wel even zo’n momentje dat ik besefte dat ik nu echt het hoogst haalbare heb gehaald. Dat is wel gek eigenlijk, maar ik ben er zeker nog niet klaar mee”, zegt hij. “Mijn carrière zal, ongeacht wat er nog gebeurt, altijd geslaagd zijn. Mijn doel nu is er vooral even van te genieten.”

LEES OOK:
Goud! Tilburger Friso Emons wint met shorttrackteam in Milaan

Sebastian Kessels

    Installeer de Omroep Tilburg app!

    Install
    ×