881 dieren aangereden in Tilburg, flinke inzet op veilig oversteken

Foto: Erik Mclean / Pexels

De gemeente investeert tot en met 2040 in meer veilige oversteekplaatsen voor wilde dieren. Dit helpt ze om veilig voedsel te zoeken of om een partner te vinden. Het voorkomt daarmee ook aanrijdingen; een levenslot dat 881 dieren hadden in de gemeente Tilburg tussen 2013 en 2024.

Het idee is om gemiddeld zes locaties per jaar aan te pakken. De gemeente is al bezig met het recroduct onder de Midden Brabantweg (N261). Een recroduct is een samenvoeging van de woorden recreatie en ecoduct. Zowel mensen, te voet of op de fiets, als dieren kunnen hier gebruik van maken om hun oversteek te maken.

Tekst gaat door onder de afbeelding.

Recroduct N261 / Foto: Gemeente Tilburg

81 dieren zijn tussen 2013 en 2024 aangereden op deze N-weg, die ook buiten de gemeente Tilburg reikt. Het gaat dan om bijvoorbeeld vossen, dassen en reeën. Dat blijkt uit cijfers van de provincie Noord-Brabant.

Een ander project op de planning is een veilige route voor kleine zoogdieren onder de bruggen van het water De Nieuwe Leij. Deze beek loopt onder de Hilvarenbeekseweg, Kempenbaan en Koningshoeven door. Deze locatie heeft een hoge prioriteit omdat deze wordt ingericht als een verbinding tussen natuurgebieden. Dat voorkomt geïsoleerde gebieden en dus ook afgesloten dieren en planten.

‘Tilburg groener en diervriendelijker’

De natuurgebieden in de stad zijn steeds meer versnipperd geraakt door de komst van nieuwe wegen, spoorlijnen, fietspaden en het Wilhelminakanaal. Dit zijn obstakels voor de dieren. Door groene gebieden met elkaar te verbinden, door bijvoorbeeld tunnels onder drukke wegen of zoiets als het recroduct, kunnen groepen dieren groter en sterker worden. “Zo maken we Tilburg steeds groener en diervriendelijker”, zegt wethouder Evelien Kostermans.

In de gemeente zijn al verschillende tunnels voor dieren aangelegd, bijvoorbeeld bij het Wilhelminakanaal en in de Dongevallei. In onderstaande video kun je onder andere een vos en een das zien oversteken.

LEES OOK:
Primeur in Nederland: nieuwe mijtsoort ontdekt in De Kaaistoep

Manoek Lambregts

    Installeer de Omroep Tilburg app!

    Install
    ×