Stichting Kerk in Nood bracht dit jaar een onderzoek vrij waaruit bleek dat de godsdienstvrijheid niet alleen in andere werelddelen, maar ook in Europa achteruitgaat. “We zien dat er in Europa een toename is van het aantal kerken dat bijvoorbeeld in brand wordt gezet. Daar maken we ons echt zorgen over”, vertelt Dennis Peters. “Tijdens ‘Red Wednesday’ geven we aandacht voor alle gelovigen die niet vrij zijn.”
Veel aandacht
Het viel de stichting Kerk in Nood op dat er weinig aandacht was voor gelovigen in lastige situaties. Dat veranderde toen ze zeven jaar geleden een kerk in Den Bosch rood kleurden. Sindsdien is het initiatief alleen maar gegroeid.
Het rode licht zelf zal niet zoveel teweegbrengen, maar volgens de woordvoerder is het doel om de nieuwsgierigheid te wekken van voorbijgangers. “Aan de ene kant vragen voorbijgangers zich af waarom de kerk rood is en waar het voor staat. Zo komen ze ook met ons in contact”, zegt Dennis Peters.
“Het is vooral belangrijk dat de mensen in de kerken ook hieraan herinnerd worden. Dan kunnen we samen bidden voor de mensen die worden vervolgd voor hun geloof in andere landen.”
‘Niet in de gaten’
Naast het rood kleuren, proberen kerken ook nog een beeld te schetsen van de tragedies in andere landen. “We laten ook een indrukwekkende film zien tijdens ‘Red Wednesday’. Daar zijn vier verhalen te zien van plekken waar aanslagen worden gepleegd op kerken”, zegt Dennis Peters. Zo kunnen we direct de ernst van het probleem laten zien. Mensen hebben namelijk niet in de gaten hoe erg het is.”
Weinig lokale impact
Ook in Oisterwijk worden de kerken rood verlicht. Kerkassistent Rob Mutsaerts weet dat ze in hun dorp niet zoveel effect zullen hebben, maar toch doen ze het. “De impact die we hiermee maken in Oisterwijk zal klein zijn, maar het gaat om de bekendheid van het probleem. Als er honderden kerken in Nederland rood kleuren, zullen mensen zich bewust moeten worden”, zegt Mutsaerts.
LEES OOK:
Katholieken vechten tegen sluiting van kerk in Berkel-Enschot: ‘We bereiken ook jongeren’







