Veel onwetendheid rondom ouderenmishandeling, dit kaartspel moet daar verandering in brengen

foto: Expertisecentrum huiselijk geweld en kindermishandeling

Het Expertisecentrum huiselijk geweld en kindermishandeling ontwikkelde het kaartspel ‘Meld Wijzer’ samen met een stagiaire bij De Wever. Het spel moet bewustwording bij zorgmedewerkers vergroten, zorgen voor betere signalering en professionals leren hoe ze moeten handelen als ze een vorm van ouderenmishandeling tegenkomen.

Volgens programmamanager Hadeline Vorselaars is de ontwikkeling van het kaartspel meer dan welkom. “Er heerst vaak heel veel schaamte om ouderenmishandeling heen”, vertelt ze. “Ofwel omdat het in de eigen kring gebeurt, ofwel omdat ouderen ergens in zijn getuind waar ze zich vervolgens voor schamen.” Uit onderzoek van het Ministerie van Volksgezondheid blijkt dat één op de twintig ouderen te maken krijgt met een vorm van ouderenmishandeling.

Financieel misbruik

Volgens Vorselaars moet je bij ouderenmishandeling zeker niet alleen denken aan fysiek geweld. “Je hebt heel veel verschillende vormen, zoals je ook allerlei vormen van huiselijk geweld hebt. Het gaat niet altijd om fysiek geweld, maar ook om psychisch geweld”, legt ze uit. “Maar er is ook heel veel financieel misbruik en dat is een groot probleem. Het is niet voor niets dat Veilig Thuis afspraken heeft met de vier grote banken om dat in kaart te brengen.”

Het kan dan volgens Vorselaars om flinke bedragen gaan. “Ik hoorde laatst dat er een man door een vage bekende ruim 30.000 euro afhandig is gemaakt. Als het jouw opa is, word je toch wel heel boos. Mensen vinden huiselijk geweld en mishandeling altijd vreselijk, maar bij kinderen en oude mensen raakt het nog meer.”

Maar het kan ook kleiner zijn. “Soms zijn het mensen die grond of een woning op hun naam proberen te krijgen. Het gaat heel vaak om allerlei vormen van misleiding. Er zijn mensen die zeggen: ‘Ik heb altijd zoveel voor ons ma gedaan, ik doe deze keer boodschappen met haar pasje’.”

Meld Wijzer

Het spel is ontwikkeld voor zorgprofessionals. “We willen de problematiek bespreekbaar maken. Bij een bijeenkomst gaven zorgmedewerkers aan dat dit soort dingen bij hen niet gebeurt. Maar als je de voorbeelden gaat noemen, komen ze daar toch wel op terug. Dan zie je dat het enorm wijdverspreid is, nog meer dan dat we vaak denken.” Tijdens het spel komen dilemma’s aan bod en kunnen collega’s met elkaar in gesprek gaan over ouderenmishandeling en hoe te handelen in verschillende situaties. 

Het spel is aangeboden aan het ETZ, De Wever en ContourdeTwern. 

Pieter Soethout