Een boterham met kaviaar, die gegeten wordt met kerst. Rode en witte bloemen die in een hand gehouden worden of een meisje met vlechten en enorme strikken, een haarstijl die vroeger iedereen droeg op de eerste schooldag.
Opgroeien in de Sovjet-Unie
Dat zijn kenmerken die Julija fotografeerde voor haar serie. “Ik wilde graag leuke herinneringen aan mijn jeugd vastleggen die herkenbaar zijn voor alle mensen die, net zoals ik, opgroeiden in de landen die eerst deel uitmaakten van de Sovjet-Unie. We komen dan wel uit verschillende landen, maar er zijn bepaalde symbolen die we allemaal kennen en die wilde ik vastleggen.”
In een opvallend stalen frame langs de Gasthuisring mag jaarlijks een kunstenaar zijn werk exposeren. Dit jaar is dat Julija, die werd uitgekozen via een open call op Instagram.
De vorm van het werk is vrij en er is een budget beschikbaar door de gemeente. Julija voelt zich enorm vereerd: “Het is echt leuk om deze kans te krijgen en je werk ook op zo’n grote schaal te zien hangen. Zeker omdat veel mensen het ook zien. Toen Margo haar werk hier eerst hing, fietste ik er elke dag langs op weg naar de gym en keek ik er altijd naar. En nu hang ik hier.”
Jonge kunstenaars een podium bieden
Het initiatief komt van Margo van de Pas. Ze is zelf fotograaf en merkte dat je als jonge kunstenaar het heel ver moet schoppen voordat je werk ergens mag hangen. Hierover raakte ze in gesprek met wijkregisseur Anthonie Quispel.
Aan de Gasthuisring hing al eerder een ijzeren frame met een kunstwerk erin, maar dat was al weggehaald. Samen kwamen Van de Pas en Quispel op het idee dit frame nieuw leven in te blazen.
Zo ontstond het project Voorbijgangers 013, dat jonge kunstenaars een kans geeft hun werk te vertonen en hiermee ook de museumroute in Tilburg verrijkt wordt. Van de Pas mocht vorig jaar, toen het frame werd onthuld, als eerste kunstenaar haar werk vertonen.
Kunstenaar voor volgend jaar
Voor volgend jaar hebben ze voor de ijzeren lijst al een kunstenaar op het oog. Van de Pas hoopt met haar project Voorbijgangers 013 meer straatkunst van jonge kunstenaars op verschillende plekken op de museumroute te plaatsen.
